NT rinka auga, tačiau laikai, kai buvo graibstoma bet kas ir už bet kiek, kai karaliavo skelbimai laikraščiuose su tokiomis žinutėmis, kaip „2 kamb. butas Žirmūnuose 5/5, suremontuotas, skubiai, kaina 280 000 lt, skambinti tik po darbo val. tel. 252222222″, praėjo negrįžtamai. Dabar daug daugiau dėmesio kreipiama į objekto pristatymą, nuotraukų kokybę bei „pirmąjį įspūdį“. Juk visiems aišku, kad norint parduoti automobilį, reikia išvalyti dėmes, nuplauti, pašalinti smulkius gedimus ar įbrėžimus bei nemalonų kvapą, – nei viename automobilių turguje nerasime siūlomo nešvaraus netvarkingo automobilio…
Tas pats ir parduodant nekilnojamąjį turtą. Kai ateina klientas, BŪTINA bent jau susitvarkyti kambarius, patraukti nereikalingus daiktus, nukraustyti ir suplauti indus. Namai turi būti tvarkingi, ne tik atrodyti gražiai, bet ir kvepėti. Vonioje galite uždegti žvakę… Kai parduodami nauji objektai, dar negyventi, rekomenduojama vonioje pakabinti rankšluostį, chalatą, padėti žvakę, ant stalo palikti laikraštį, prieškambaryje padėti šlepetes… Tai suteikia būstui jaukumo. Jei laiptinėje perdegė lemputė, nelaukite, kol kas iš kaimynų pakeis, pasirūpinkite tuo patys, kad potencialus buto pirkėjas neišsisuktų kojos, dar nepasiekęs jūsų buto. Individualiems namams labai svarbi aplinka, pasėta žolytė, surinktos bei išvežtos statybinės šiukšlės bei atliekos…“
Kiekvienas pardavėjas nori savo prekę (šiuo atveju namą, butą) parduoti greitai ir gauti didžiausią pelną. Skamba gerai? Kad norai išsipildytų, reikia ne tik sėkmės. Tai kruopštus planavimas ir žinios, kaip profesionaliai paruošti būstą, kad atėję jo apžiūrėti pirkėjai kuo greičiau apsispręstų ne tik pirkti, bet ir manytų, kad už prašomą kainą jie nieko geriau neras. Kaip paversti savo namus patraukliais ir konkurencingais NT rinkoje?
1 žingsnis. Morališkai atsiribokite nuo buvusių namų. Pasakykite sau: „Tai nėra mano namai; tai yra namas – produktas, kuris bus parduotas kaip ir bet kokia kita prekė“.
- Priimkite sprendimą „paleisti“ savo emocijas ir susitelktite ties faktu, kad netrukus šis namas daugiau nebus jūsų.
- Pasakykite „viso labo“ kiekvienam kambariui.
- Nežiūrėkite atgal – žiūrėkite ateities kryptimi.
- Nuasmeninkite būstą: iš visų kambarių nukabinkite šeimos nuotraukas, relikvijas. Pirkėjams nereikia matyti jūsų praeities šiuose namuose artefaktų: juk norite, kad jie jau įsivaizduotų save juose ir savo nuotraukas ant sienų. Jūsų tikslas – kad jie pasakytų: „Aš įsivaizduoju save, gyvenentį čia“.
2 žingsnis. Atsikratykite nereikalingų daiktų. Žmonės sukaupia stebinančius kiekius daiktų (šlamšto). Pagalvokite: jei nenaudojote daiktų daugiau nei
- metus, greičiausiai jums jų nereikia. Jei jums jie nereikalingi, kodėl jų nepadovanojus arba išmetus?Pašalinkite visas knygas iš lentynų.
- Surinkite visus niekučius.
- Išvalykite viską iš virtuvinių spintelių.
- Sudėkite kasdien naudojamus būtinus dalykus į nedidelę dėžę, ir laikykite ją drabužinėje ar sandėliuke, kol nenaudojate.
- Galvokite apie šį procesą kaip apie pakavimosi pradžią, jūs galų gale turėsite tai padaryti bet kokiu atveju.
3 žingsnis. Pertvarkykite miegamųjų spintas, drabužines ir virtuvės spinteles. Pirkėjai mėgsta šniukštinėti ir atidarys drabužinę ir spinteles. Pagalvokite apie įspūdį, daromą, jei daiktai iškrinta! Dabar įsivaizduokite, ką pirkėjas galvoja apie jus, kai mato kaip kas sutvarkyta.
- Tvarka ir geras organizavimas rodo, kad greičiausiai jūs gerai rūpinatės ir likusia būsto dalimi. Todėl:
- Išdėstykite prieskonių indelius abėcėlės tvarka.
- Kruopščiai sukraukite lėkštes.
- Pasukite kavos puodelių ąseles į tą pačią pusę.
- Sukabinkite rūbus tvarkingai, susegtus ir pasuktus į tą pačią pusę.
- Išrikiuokite batus.
4 žingsnis. Išsinuomuokite vietą daiktų laikymui arba išvežkite juos į naująjį savo būstą. Dažniausiai būstai atrodo geriau su mažesniu kiekiu baldų. Išneškite baldus, kurie užstoja praėjimus ar kitaip trukdo ir sukraukite sandėlyje. Kadangi jūsų knygų spintos dabar tuščios, išneškite ir jas. Jei valgomojo stalas susilanksto, sumažinkite jį. Palikite tik tiek baldų kiekviename kambaryje, kiek būtina ir atrodo geriausiai bei pakankamai vietos judėjimui aplink. Juk nenorite, kad pirkėjai spraustųsi pro tarpelius ir dėl gausybės daiktų negalėtų įsivaizduoti kambario paskirties.
5 žingsnis. Išneškite mėgstamus daiktus arba pakeiskite juos kitais. Jei ketinate pasiimti langų užuolaidas, įstatytą techniką ir prietaisus, išneškite juos iki pasirodant potencialiems pirkėjams. Jei sietynas valgomajame kažkada priklausė jūsų prosenelei, nukabinkite jį. Jei pirkėjas nepamatys jo, jis jo ir nenorės. Kai jūs sakote pirkėjui, kad jis negaus labai patrauklaus daikto, bet jį rodote, pirkėjas gali užsinorėti, kad daiktas liktų ir prasidės bereikalingos derybos, kurių rezultatas gali būti nutrauktas sandoris arba nepageidaujama nuolaida. Supakuokite tuos daiktus ir pakeiskite juos kitais, jeigu tai būtina.
6 žingsnis. Atlikite smulkų remontą.
- Pakeiskite įskeltas grindų ar sienų plyteles.
- Užtaisykite duobutes sienose.
- Sutaisykite varvančius čiaupus.
- Sutvarkykite gerai neužsidarančias duris, stalčius, pašalinkite girgždesius.
- Sienos turėtų būti neutralių spalvų, net jei jūs pats esate ryškių spalvų gerbėjas. Nesuteikite pirkėjams progos įsiminti jūsų namą tik dėl oranžinės vonios.
- Pakeiskite perdegusias elektros lemputes.
- Jeigu ketinote pakeisti nusidėvėjusią lovatiesę, padarykite taip dabar!
7 žingsnis. Priverskite namą žėrėti!
- Nuvalykite langus.
- Sutvarkykite vonią.
- Išsinuomuokite aukšto slėgio plautuvą ir nupurkškite žemyn šaligatvius ir eksterjerą.
- Nuvalykite voratinklius.
- Nuvalykite kalkes iš klozetų, nuo dušo ir kriauklių.
- Nupoliruokite chromuotus čiaupus ir veidrodžius.
- Išvalykite šaldytuvą.
- Valykite ir siurbliuokite dulkes kasdien.
- Vaškuokite grindis.
- Pašalinkite dulkes nuo/iš baldų, šviestuvų, ventiliatorių.
- Nubalinkite vietas, kur skiedinys pasenęs.
- Pakeiskite nudėvėtus kilimėlius.
- Pakabinkite naujus rankšluosčius.
- Išvalykite ir išvėdinkite bet kokias priplėkusias vietas. Nemalonūs kvapai yra ne tik nepageidaujami, bet tiesiog negalimi.
8 žingsnis. Įvertinkite rezultatus.
- Išeikite lauk ir atsistokite prieš įėjimo duris. Atidarykite jas. Ar norite užeiti? Ar namas atrodo kviečiančiai?
- Užtrukite kiekvieno pavieniui kambario tarpduryje ir įsivaizduokite, kaip jūsų namai atrodys pirkėjams.
- Išnagrinėkite rūpestingai, kaip sutvarkyti baldai, ir jei rezultatas jūsų netenkina, perstatinėkite tol, kol kambarys atrodys patraukliai.
- Įsitikinkite, kad užuolaidos kaba lygiai.
- Nusistatykite į kambario „bangą“ ir jo nuotaiką. Ar ji veikia maloniai?
- Ar būstas atrodo kaip, lyg niekas jame negyvena? Darbai beveik baigti.
Remontas prieš pardavimą atsiperka – didina pelną
Greiti nesudėtingi pataisymai visuomet atsiperka. Bet kokie remonto darbai žada didžiausią pelną? Nėra tvirtų ir greitai atsakymą žadančių taisyklių. Bet yra bendrųjų gairių, tinkamų daugumai atvejų.
Perdažykite lubas ir sienas
Pirkėjai praleidžia daugiau laiko, negu galėtumėte pagalvoti, spoksodami į lubas. Jie ieško kiauro stogo ženklų, bet vaizdą gali sugadinti ir purvo ar dūmų dėmės bei perdangų įtrūkimai. Tas pats galioja ir sienoms – jokių riebaluotų pirštų dėmių ar augintinių veiklos pėdsakų. Niekas nesudaro tokio šviežumo efekto, kaip naujas dažų sluoksnis, ir tai yra labiausiai „apsimokantis“, tegu ir kosmetinis, remontas. Dideliems įtrūkimams uždengti naudokite stiklo pluošto juostelę, polimerinį glaistą su smėliu. Dažykite neutraliomis spalvomis (pvz., kavos su grietinėle).
- Tapetai
Ne visi pirkėjai purtosi tapetų. Nepatrauklūs gali pasirodyti konkrečiai jūsų tapetai – nes jie pasenę, netinkamų spalvų ar raštų (kontrastuojantys su kitais objekais patalpoje arba tiesiog erzinančios spalvos, akis varginančių raštų) arba tiesiog ne pirkėjų skonio. Taigi, jei kyla įtarimų, kad jums koją pakišti gali būtent tapetai, atsikratykite jų. Pakeiskite naujais, lakoniško stiliaus.
- Medžio apdaila
Tai gan paplitęs ekologiškas patalpų apdailos būdas, bet jis savo jau atgyveno. Jei nenorite pašalinti nuo sienų medžio panelių ar lentelių, nudažykite jas. Pasenusi apdaila turi būti pašalinta – uždažymas nepadės. Geros kokybės medieną užtenka naujai nušlifuoti, padengti laku. Bet turėkite galvoje, kad daug tamsios medienos apdailos kambaryje daro jį niūrų. Geriau tiks šviesios, švelnios spalvos.
- Tekstūrinės lubos
Atsiradus rinkoje pigioms plokštėms iš polistireninio putplasčio, jos gal ir atrodė neblogas ir pigus variantas lubų apdailai, bet dabar jau žinoma, kad jose gali būti kenksmingų sveikatai medžiagų. Geriau su jomis atsisveikinti, juolab, kad dizaineriai vieningai atmeta tokį lubų dekoravimo būdą.
Virtuvė
Brangiausia virtuvėje pakeisti įrangą ir spinteles. Jeigu jų būklė nėra bloga, sutaupysite krūvą pinigų. Bet jei spintelės – dar iš tarybinių laikų palikimo, prašyte prašosi remonto, geriau arba išvežti jas ir palikti virtuvę tuščią pirkėjų fantazijai, arba nupirkti naują (nebrangų) komplektą – būsto vertei tai bus tegu ir nedidelis, bet pliusas. Gali būti, kad būsto neparduosite, kol virtuvę „puoš“ seni rakandai (kurie, reikia pripažinti, neretai patalpoms suteikia priplėkusį kvapą).
- Spintelės
Paviršių atnaujinimas – geriausias pasirinkimas. Jis apima ir durelių pakeitimą, ir tik apklijavimą nauja danga. Jei jūsų spintelės dažytos, nušveiskite jas ir perdažykite. Pakeiskite nusidėvėjusias rankenėles.
- Darbiniai paviršiai, kriauklės ir čiaupai
Nebūtinai darbiniai paviršiai turi būti granitiniai! Yra didelis pigesnių, bet kokybiškų darbastalių pasirinkimas. Nauji čiaupai ir žvilgančios kriauklės padeda parduoti, ko nepasakysi apie rūdžių, kalkių pėdsakus ar varvantį čiaupą. Net jei visa kita namuose geros būklės, tokios smulkmenos vers abejoti jūsų žodžiais. Namus labiau norisi pirkti iš tvarkingo ir rūpestingai juos prižiūrinčio šeimininko, priešingu atveju po būsto įsigyjimo gresia nenumatytos papildomos išlaidos.
Vonia
Vonios atnaujinimas – naujos grindys, apšvietimas, įranga – apsimoka beveik 100 proc., kaip ir virtuvės.
Pakeiskite namus – papuoškite
Neretas, ėmęsis dekoruoti namus, atranda savyje talentų, apie kuriuos nė nenutuokė. Kitam, kiek besistengtų, geriau kviestis į pagalbą profesionalą dizainerį. Jis gali padėti pakeisti namus be dažų ir plaktuko. Juk būna, kad atlikta kokybiška apdaila, viskas lyg ir tvarkoj, bet būstas gerai neatrodo, kažko trūksta. O trūksta atmosferos, nuotaikos, stiliaus, „cinkelio“. Tą „cinkelį“ padeda išgauti:
- Veidrodžiai
- Augalai
- Audiniai
- Šviestuvai
- Kilimai
- Pagalvėlės
- Pinti krepšiai
- Originalios smulkmenos ir pan.
Teisingai sudėlioti akcentai – daugiau nei namo dekoravimas: tai tarsi iliuzijos kūrimas, namas gali atrodyti didesnis, erdvesnis, šviesesnis, švaresnis, šiltesnis ir tuo pačiu, patrauklesnis pirkėjams. Akcentai dėliojami po to, kai atsikratoma šlamšto, namas sutvarkomas, atlikti minimalūs remonto darbai. Tai tarsi namo parengimas šventei, aprengimas šventiniais rūbais.
Profesionalūs patarimai
Leiskite kambariams patiems save rodyti. Paprastai pardavimui paruošti namai ar butai, kadangi negyvenami, atrodo bedvasiai, tušti ir nejaukūs. Tokie gali nerasti pirkėjų mėnesių mėnesiais. Kadangi virtuvė – namų širdis, siūlome keletą praktinių patarimų, kaip šią erdvę priversti žėrėti:
- Patepkite alyva sausai atrodančius virtuvės paviršius ir nupoliruokite, taip atnaujinsite originalią jų išvaizdą
- Padėkite didžiulius dubenis nublizgintų vaisių (obuolių, apelsinų, vynuogių)
- Pastatykite į lentynas spalvingų receptų knygų
Kurdami švarias, lengvas erdves, statydami baldus, įsileiskite į vidų žalumos – augalų. Vonia turi atrodyti atvira, lengva ir jauki užeiti. Pastatykite krepšelių, užpildytų spa reikmenimis.