Įsigijote butą su galimybe įsirengti patalpas palėpėje? Tačiau ar žinojote, kad bendras palėpės plotas proporcingomis dalimis priklauso visiems butų savininkams?
Ką reikia žinoti prieš pradedant įsirenginėti naujas patalpas palėpėje, kokių klaidų išvengti ir kokiais kriterijais remtis?
Butas namo palėpėje turi nemažai privalumų,- gražūs miesto vaizdai, puiki panorama ir gerokai didesnis būstas, nei įprastai daugiaaukštyje.
NT skelbimų portaluose nemažai skelbimų, kur parduodamos palėpės jau su išduotais leidimais rekonstrukcijai.
Tačiau, siūlau būti atidiems ir išsiaiškinti nemažai dalykų.
Pirmiausia, palėpė, jei ji nepriskirta atskiriems gyventojams, ar tretiesiems asmenims, yra bendrojo naudojimo patalpa. Tai reiškia priklauso visiems namo butų savininkams, proporcingai jų būto plotui.
Tai jeigu įsigijamas butas su galimybe įsirengti palėpę, tai bendrosios nuosavybės atveju nėra aišku, kurioje vietoje tiksliai yra tavo konkreti dalis. Tai bendrasavininkių atveju iš pradžių reikia nusistatyti, kuri dalis kuriam savininkui priklauso pagal jų turimą proporcingai butų plotą. Ir šis padalinimas turėtų būti patvirtintas notariškai.
Suforminus ir patvirtinus pas notarą palėpės padalinimą, šis faktas turi būti registruotas Registrų centre jau kaip atskira bendrosios dalinės nuosavybės patalpa.
Tai padarius, kiekvienas savo dalies palėpės savininkas jau gali disponuoti tą dalimi,- parduoti, dovanoti, įkeisti ir t.t.
Jei norime įsirengti palėpėje gyvenamas patalpas, būtina parengti statinio projektą, jame numatyti naujų patalpų formavimą, keisti kita paskirtimi įvardintą palėpės plotą į gyvenamąją paskirtį ir gauti statybą leidžiantį dokumentą iš savivaldybės.